X-Ray Bakım ve Onarımı

X-Ray Periyodik Bakım ve Onarımı

X-Ray cihazları insan popülasyonunun yoğun olduğu alışveriş merkezleri, kongre merkezleri, havalimanları gibi merkezlerde kullanılan önemli bir güvenlik sistemidir. Her teknolojik cihaz gibi X-Ray cihazları da aktif olarak kullanıldığı süre boyunca teknik sorunlar ile karşılaşma ve arızalanma olasılığına sahiptir. X-Ray periyodik bakım ve onarım hizmetlerinin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Periyodik bakım anlaşması imzalanan firmaların X-Ray cihazlarında gerekli kontroller sağlanmakta ve varsa bir arıza sorun yetkili servis tarafından orjinal parça kullanılarak değişimler sağlanmaktadır. Bu sayede olası sorunlar daha büyük maliyetlerde zarara sebebiyet vermeden çözülerek firmanız maddi yönden korunmuş olmaktadır.
 
 

X-Ray Periyodik Bakım ve Onarımı Neden Önemlidir?

X-Ray sistemleri bahsetmiş olduğumuz gibi insan popülasyonunun yoğun olduğu noktalarda güvenlik amacıyla kullanılan ve kapalı mekanlara kesici, delici, patlayıcı malzeme sokulmasını en kısa ve kolay yoldan engelleyen güvenlik sistemidir. Bu sistemlerin çalışır olması, ilgili yapının güvenli kalması demektir. Bu yüzden X-Ray cihazları periyodik bakım ve onarımı yönetmeliklere bağlı kalınarak yapılmalıdır.

X-Ray Periyodik Bakımında Hangi İşlemler Uygulanır?

X-Ray bakımı hafife alınmayacak bir hizmettir. Gözden kaçan bir detay olması durumunda kullanılan X-Ray cihazı için çok ciddi hasarlar bırakabilir. Bu kapsamda yapılan kontroller; Cihazın fiziki olarak genel durum kontrolü sağlanır, Konveyör bant sisteminde bulunan bant motoru ve bağlantıları, avare konveyör rulo bağlantıları, tambur motoru kontrolleri sağlanır herhangi bir hata durumunda müdahale edilir, X-ray bandının giriş ve çıkışında yer alan kurşun perdelerde herhangi bir sorun olup olmadığının kontrolü sağlanır, Cihazın topraklama, radyasyon ve jeneratör ölçümleri teknik şartnamelere göre kontrol edilir, Kolimasyon (x ışını hizalama) ve kalibrasyon ayarları kontrol edilir, Kullanılan yazılımın güncelliği kontrol edilir, X-Ray’in genel temizliği yapılır.

Referanslarımız